W dzisiejszych czasach każda firma jest skomputeryzowana i korzysta z dedykowanych oprogramowań. W branży handlowej cała sprzedaż jest oparta o systemy komputerowe, które pozwalają na szybką i sprawną pracę. Jednak mało który pracownik się na tym zna od strony technicznej.

Kto zatrudnia informatyków w firmie?

informatyk w zakładzie pracyNie tylko firmy informatyczne mają swoich specjalistów od tworzenia, testowania i sprawdzania programów. Tak naprawdę każda firma w momencie awarii komputerowej, potrzebuje usług informatyka, po pracownicy, którzy pracują w innych działach zwyczajnie się na tym nie znają. Informatyk w zakładzie pracy jest najczęściej osobą, która ustawia, naprawia sprzęt komputerowy i szkoli nowych pracowników w kwestii obsługi wykorzystywanych systemów informatycznych. Czasem bywa, że zwykła aktualizacja, które się ściągają automatycznie na każdym komputerze może spowodować spore zamieszanie w oprogramowaniu, które nagle może przestać działać. Informatycy mają zawsze ręce pełne roboty w miejscu, gdzie każdy pracownik pracuje na komputerze. Są oni zatrudniani w dużych firmach, gdzie jest on potrzebny na miejscu, bo nie mogą sobie oni pozwolić na dzień przerwy w pracy. Małe firmy korzystają z rozwiązań doraźnych, czyli wzywają speców od komputerów z różnych źródeł, aby zaoszczędzić na usłudze. Takie podejście nie zawsze jest dobre, bo informatyk nie jest równy informatykowi. Ponadto dostęp do poufnych danych też jest pewnego rodzaju ryzykiem, bo nie wiemy z kim mamy do czynienia.

Jednym z najlepiej opłacalnych zawodów jest informatyk, dlatego coraz więcej młodych ludzi wybiera właśnie tą specjalizację na studia. Za godzinę pracy informatyka trzeba zapłacić nawet sto pięćdziesiąt złotych, jeżeli wzywamy pogotowie komputerowe do firmy. Podobnie wygląda sprawa, kiedy zatrudniamy go na etacie, też musi dostać odpowiednie wynagrodzenie.

Top