Istnieje metoda drukowania, która, by została dobrze wykonana, wymaga obecności w drukarce dobrych tamponów drukarskich. Na rynku znaleźć można ich całkiem spory wybór. Pamiętać jednak należy, że jeśli chcemy, by nasz druk był jakościowo jak najlepszy, musimy korzystać również z dobrych jakościowo tamponów.

Tampony do tampodruku na detalach

tampony silikonoweNajlepsze tampony służące do tampodruków powstają na bazie dobrych mieszanek kauczukowych, a ich wytworzenie powinno opierać się o niezbędną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie druku. Tampony silikonowe potrzebują niezwykle krótkiego czasu na przygotowanie do pracy. Wykazują się stabilnością przy wysokich prędkościach pracy i są bardzo wytrzymałe również przy wysokich naciskach i skomplikowanych kształtach. Tampony charakteryzujące się najwyższą odpornością na działanie środków chemicznych bez problemu mogą znaleźć zastosowanie nawet w najbardziej agresywnych środowiskach chemicznych. Jeśli tampony silikonowe stworzone są z odpowiedniej mieszanki, podczas pracy wykazują się wyjątkowymi właściwościami wytrzymałościowymi. Dobre jakościowe tampony nie potrzebują częstej wymiany, co zwiększa znacząco produktywność, jednocześnie, co logiczne, zmniejszając ilość zużywanych tamponów. Oprócz tamponów wybitnie wytrzymałych na środowisko chemiczne, są również na rynku tampony przeznaczone do pracy na wysokowydajnych stanowiskach zautomatyzowanych. Charakteryzują się one stabilnością mechaniczną, co wyklucza powstawanie błędów wynikających z drgań tamponu, a także jeszcze krótszym czasem przygotowania do pracy, skracającym czas przezbrojenia całej maszyny.

Tampondruk umożliwia nanoszenie grafiki na papier, tekturę, tkaniny i tworzywa sztuczne. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza maszyna drukująca nie spełni naszych wymogów i oczekiwań, jeśli nie będzie wyposażona w wysokiej jakości tampony.