Kiedy rozmawiamy o medycynie, nie powinniśmy zapominać, że jest to nauka rozległa, której dokładne opanowanie nie jest proste. To właśnie z tego powodu wydzielono specjalizację, w których obrębie kształcą się lekarze.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Ginekolog, endokrynologZ pewnością każdy pacjent wie, czym zajmuje się lekarz ginekolog łódź czy lekarz kardiolog. Nie mamy również problemów ze wskazaniem czym zajmuje się medycyna pracy czy do czego zostały stworzone szkoły rodzenia. Kiedy jednak pada hasło „endokrynolog” to nie wiemy kto to taki i czym się zajmuje. Zazwyczaj dowiadujemy się o tym, gdy dostajemy skierowanie ze względu na prawdopodobieństwo nadczynności tarczycy. Jest to choroba która polega na tym, że tarczyca wydziela za dużo hormonów. Typowymi objawami są spadek wagi, nadwrażliwość na ciepło (osoba taka źle znosi wysokie temperatury), drażliwość i nerwowość, kołatanie serca (szczególnie niebezpieczne u osób starszych), drżenie rąk, osłabienie mięśni, biegunki oraz łzawienie oczu. Są to tylko niektóre objawy, gdyż każda osoba inaczej znosi nadczynność tarczycy. Jest to jednak na tyle poważne schorzenie, że konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem i rozpoczęcie leczenia (zarówno chemicznego za pomocą odpowiednich środków chemicznych jak i chirurgicznego, czyli operacyjnego). Nieleczona tarczyca może doprowadzić do zatrucia całego organizmu co w konsekwencji może doprowadzić do śmierci osoby chorej.

Ważne jest chodzenie na kontrole co 2-3 lata w celu sprawdzenia, czy nic nam nie dolega. Szybko wykryte choroby bardzo często są w 100% wyleczalne. Profilaktyka w Polsce niestety kuleje ale chociażby w Łodzi istnieją bardzo dobre kliniki w których możemy zrobić sobie badania.

Top