Nie sposób nie zauważyć, że tak wielką wartość w dzisiejszym świecie przykłada się do aktywności fizycznej.

Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia było, żeby rezygnować ze szkolnych zajęć wychowania fizycznego na własne życzenie. Wydawało się też niemożliwe, żeby woleć spędzać czas grając ze znajomymi w gry komputerowe, lub nawet samemu bezmyślnie klikać w klawisze klawiatury bądź myszki, niż każdą wolną chwilę spędzać na podwórku, pobliskim boisku czy w parku. A jednak. To nie czas i miejsce na ocenę tego zjawiska. Jedno jest pewne – konsekwencje takiego zachowania zaczynamy obserwować już dzisiaj.

Otyłość, problemy z nadciśnieniem, wadliwy układ krążenia, problemy z zębami, cukrzyca i wiele, wiele innych to rzeczy, z którymi borykają się już nie tylko osoby po pięćdziesiątce. To przypadłości niejednego nastolatka! Także i specjaliści z działu rehabilitacja mają tutaj wiele do powiedzenia. Problemy z zachowaniem prawidłowej postawy ciała, a więc liczne skoliozy, garbienie się już od najmłodszych lat, w których dzieci dojrzewają i rosną w bardzo szybkim tempie to już dzisiaj normalne zagadnienia.

W szpitalach na oddziałach rehabilitacyjnych nie leżą już tylko poszkodowani w wypadkach, osoby stare narzekające na bóle kręgosłupa, do których po przeżyciu tylu lat mają już niestety prawo. Dzieci, nastolatkowie, z pozoru młode osoby w kwiecie wieku także muszą nagle powiedzieć stop i zacząć lecznicze ćwiczenia. Nie tak źle, jeśli w porę to zrozumieją i udadzą się do specjalisty po wykwalifikowaną pomoc. Gorzej, kiedy lekceważąc pokazujące się pierwsze dolegliwości dzieci oraz trochę bagatelizujący sprawę rodzice dowiedzą się o swoim błędnym postępowaniu, kiedy na fizjoterapię będzie już zbyt późno.

Miłość lub chociaż zamiłowanie do ćwiczeń fizycznych przekazywane dzieciom przez rodziców już od maleńkości mogą uchronić pociechy od późniejszych, nieuniknionych przecież problemów. Systematyczność w spacerach, pływaniu czy jeździe na rowerze to doskonała inwestycja w zdrowie i długie życie naszych dzieci.

Po więcej informacji zapraszam na Rehabilitacja i fizjoterapia Kraków

Top