Pogorszenie się słuchu najczęściej kojarzone jest z osobami w starszym wieku. Niestety jest to błędne myślenie ponieważ problem dotyczy coraz młodszych ludzi. Jest on spowodowany błędami takimi, jak nieprzestrzeganiem przepisów BHP w pracy czy noszeniem słuchawek dousznych.

Co należy wiedzieć o pogorszeniu słuchu?

Badanie słuchuJeżeli zauważymy, że nasz słuch się pogorszył warto przeprowadzić badanie słuchu. Badanie słuchu bezbolesne. Dzieli się na się na badanie subiektywne i obiektywne. Subiektywne badanie słuchu polega na rozmowie. Lekarz mówiąc potocznie i szeptem ocenia słuch pacjenta. Badanie obiektywne jest przeprowadzane za pomocą specjalistycznego sprzętu. Pacjent znajduje się w wyciszonym studio i ma założone słuchawki. Lekarz bada próg słyszalności niskich i wysokich dźwięków. Na podstawie wykresu diagnozuje wadę słuchu pacjenta
Niedosłuch klasyfikujemy na:
– odbiorczy, który jest poważniejszym rodzajem niedosłuchu, ponieważ doszło do uszkodzenia nerwu słuchowego i ucha wewnętrznego. Jest to wada nieodwracalna, która się pogłębia.
– przewodzeniowy, czyli taki w którym występuje upośledzenie przewodzenia dźwięku. Jest to wada, którą można wyleczyć dzięki zabiegom i leczeniu laryngologicznemu.
– mieszane.

Zarówno w przypadku niedosłuchu odbiorczego, przewodzeniowego, jak i mieszanego potrzebny będzie odpowiedni aparat słuchowy. W przypadku mniejszej wady polecany jest prosty aparat słuchowy odbierający dźwięki liniowo. W przypadku niedosłuchu przewodzeniowego poleca się aparaty słuchowe, jak np. aparaty słuchowe Siemens. Dzięki rozpoznawaniu mowy i neutralizacji szumów poprawiają jakość słyszenia a tym samym wpływają na komfort życia.

Top