Pracując w jednym z największych sklepów ze sprzętem RTV i AGD, napotykam się na ludzi, którzy porównują normalne aparaty fotograficzne z aparatem znajdującym się w telefonie komórkowym. Zastanawiają się co bardziej warto kupić, czy aparat czy telefon. Ludzie każą porównywać zdjęcia i pytają się czy komórka zrobi podobne zdjęcia do zdjęć z aparatu fotograficznego typu kompakt lub lustrzanka.

fotografia slubnaLudzie myślą, że jeżeli telefon komórkowy typu smartfon posiada 20 MPix to wtedy będzie robił super zdjęcia, tak jak aparat fotograficzny każdego rodzaju. Niestety nigdy tak nie było i nie będzie. Co z tego, że telefon komórkowy będzie miał 20 MPix, a nawet 48 MPix bo taki również istnieje, jednak nie będzie miał tego co prawdziwy aparat fotograficzny.
Aparat posiada obiektyw fotograficzny, dzięki któremu mogą być robione zdjęcia z dużej odległości. Posiada również migawkę, lampę błyskową, światłomierz czy układ celowniczy. Dzięki takiej budowie aparatu fotograficznego zdjęcia można robić w nocy, w ruchu, zdjęcia seryjne, a tym bardziej zdjęcia profesjonalne, które pokazują wszelakie defekty lub pokazują te walory, które chcemy ukazać w danym zdjęciu. Fotografia ślubna, artystyczna lub fotografia mody robiona smartfonem? Ja sobie tego nie wyobrażam, zresztą wiele ludzi również sobie tego nie wyobraża. Do takich profesjonalnych sesji potrzebny jest sprzęt fotograficzny, dedykowany tylko i wyłącznie do takie typu zdjęć. Aparat w telefonie komórkowym jest po to żeby tylko był. Jak trzeba to można zrobić nim zdjęcie. Bardzo modne jest robienie sobie zdjęcia lub swoim znajomymi na jakimś spotkaniu, jednak te zdjęcia nie są zbyt wyraźne, estetyczne i kolorystyka nie będzie taka sama z normalnego aparatu.

Najlepszy fotograf – http://www.foto-kaminski.pl

Dlatego uważam, że nie należy porównywać aparatu w telefonie komórkowym z aparatem fotograficznym typu kompakt lub lustrzanka, ponieważ jest duża różnica nie tylko w budowie, ale również w jakości zdjęć. Tak samo można porównać lato z zimą, lub balerinki z butami na korku.

Top